WannaCry Nedir , Nasıl Engellenir?

Cryptolocker ve benzeri fidye yazılımı özelliklerini içinde barındıran WannaCry şifreleyici ve kilitleyici olmak üzere iki farklı versiyonu içerisinde barındırarak hem bilgisayarımızda ki dosyaları şifreliyor hemde bilgisayarımızı kilitleyerek kullanılmak hale getiriyor.

Bu virüsten kurtulmak için makalenin devamında uzmanlar tarafından tavsiye edilen yöntemleri uygulayabilir, Sophos endpoint ve Intercept X ile sistem koruması sağlayabilirsiniz.

Sophos Intercept X ve Endpoint ürünleri için www.sigmateknoloji.com.tr adresinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre: Mümkün olan en kısa sürede bir şifre çözme aracı geliştirmek adına, saldırı esnasında şifrelenerek kilitlenen verileri deşifre etmenin mümkün olup olmadığını tespit etme çalışmalarına devam ediliyor. Söz konusu saldırıda kullanılan zararlı yazılım aşağıdaki isimlerle saptamakta:

 • Trojan-Ransom.Win32.Scatter.uf
 • Trojan-Ransom.Win32.Scatter.tr
 • Trojan-Ransom.Win32.Fury.fr
 • Trojan-Ransom.Win32.Gen.djd
 • Trojan-Ransom.Win32.Wanna.b
 • Trojan-Ransom.Win32.Wanna.c
 • Trojan-Ransom.Win32.Wanna.d
 • Trojan-Ransom.Win32.Wanna.f
 • Trojan-Ransom.Win32.Zapchast.i
 • Trojan.Win64.EquationDrug.gen
 • Trojan.Win32.Generic (Sistem İzleyici bileşeni etkin olmalıdır)

Microsoft, Windows XP, Vista, Windows 8, Server 2003 ve 2008 Editions dahil olmak üzere Windows’un artık desteklenmeyen tüm sürümleri için “çok acil” durumuyla güvenlik güncellemesi yayınladı.

Kişisel bilgisayarlar olsun veya iş yerindeki bilgisayarlar olsun, herhangi bir nedenden dolayı Windows XP veya Vista’la (Diğer desteklenmeyen Windows sistemleriyle) çalışan bilgisayarlar için Microsoft’un acil güvenlik güncellemesinin yüklenmesi gerekiyor. Bu güncellemeyi indirip, yüklemeniz gerektiğini şiddetle size tavsiye ederiz.

WanaCpt0r, WCry veya WannaCrypt olarak da bilinen WannaCry, daha önce Microsoft tarafından mart ayında düzeltilen bir Windows SMB (Server Message Block – MS17-010) açığından yararlanan bir fidye yazılımı.

WannaCry’ın kısa süre içinde dünya çapında bu kadar zararlı olmasının nedeni, önemli sayıda kullanıcının mart ayında çıkan düzeltmeyi (MS17-010) yüklememesi ve desteğin kesilmiş olduğu eski Windows sürümlerinin halen kullanılmasından dolayı kaynaklanıyor.

Microsoft, WannaCry’la ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“WannaCry tarafından kullanılan exploit kodu yalnızca Windows 7 ve Windows Server 2008 (Veya daha önceki sürümler) sistemlerine karşı çalışacak şekilde tasarlandırığından Windows 10 yüklü bilgisayarınız bu saldırıdan etkinlenmez.”

Bu virüs bilgisayara bulaştığında WannaCry sistem kontrolünü geri vermek için 300 dolarlık bitcoin ödemesi yapmasını istiyor. Ancak ödeme yapılsa bile dosyaların geri getirilmesinin garantisi yok.

SMB açığından yararlanıyor

Geçtiğimiz nisan ayında SMB açığı EternalBlue olarak tanımlanmıştı. NSA’nın bu konuda parmağı olduğu ve hack araçları oluşturduğu iddia edildi. The Shadow Brokers isimli hacker grubu söz konusu hack araçlarını NSA’dan çaldığını iddia etmiş ve araçları yayınlamıştı.

WannaCry, 114 binden fazla bilgisayara bulaşmış görünüyor. Sadece birkaç saat içinde tarihin en büyük fidyecilik yazılımı enfeksiyonu haline geldi.

WannaCry’dan korunmak için ne yapılması gerekiyor?

Uzmanlar tarafından yayınlan bildiride Güvenlik duvarınız üzerinden aşağıdaki ipleri engelleyerek işe başlamanızda fayda var.

188.166.23.127:443
193.23.244.244:443
2.3.69.201:9001
146.0.32.144:9001
50.7.161.218:9001
217.79.179.77
128.31.0.39
213.61.66.116
212.47.232.237
81.30.158.223
79.172.193.32
89.45.235.21
38.229.72.16
188.138.33.220

Sisteminizi güncel tutun: Her şeyden önce desteklenen ama eski bir Windows sürümünü kullanıyorsanız sisteminizi güncel tutun veya Windows 10’a geçin.

Desteklenmeyen eski Windows sürümleri: Windows XP, Vista, Server 2003 veya 2008 dahil olmak üzere desteklenmeyen sürüm kullanıyorsanız, Microsoft tarafından yayınlanan acil güncellemeyi yükleyin! Sakın bu güncelleyi ihmal etmeyin!

Güvenlik duvarını etkinleştirin: Güvenlik duvarınızı aktif edin ve güvenlik duvarı yapılandırmalarını şebeke veya internet üzerinden SMB bağlantı noktalarına erişimi engellemek için değiştirin.

SMB’yi devredışı bırakma: Server Message Block’u kısaca SMB’yi devre dışı bırakmak için Microsoft tarafından açıklanan adımları izleyin.

Antivirüs yazılımını güncelleyin: Antivirüs yazılımları bu son tehdide karşı korunmak için daha önceden güncellenmişti.

Düzenli yedekleme: Önemli dosyalarınızı ve belgelerinizi bilgisayara bağlı olmayan harici bir depolama biriminde yedekleyin. Bu kuralı her zaman yapmanız ve alışkanlık haline getirmeniz sizin için iyi olur.

Kimlik avına (Phishing) dikkat edin: Davetsiz dosyalar, eklentiler e-posta ile gönderilir. Kaynağını doğrulamadıkça bu e-postalardaki dosyaları indirmeyin, bağlantılara tıklamayın.

 • Saldırıda kullanılan güvenlik açığını kapatmak üzere Microsoft’un sunduğu resmi yamayı yükleyin
 • Tüm ağ düğümlerinde güvenlik güvenlik çözümlerinin aktif olduğundan emin olun
 • Anti virüs çözümü kullanılıyorsa, davranışsal proaktif bir tespit bileşeni olan Sistem İzleyici modülünü içerdiğinden ve çalışır halde olduğundan emin olun
 • Söz konusu zararlı yazılımı en kısa sürede tespit etmek için Anti virüs yazılımlardaki Kritik Alan Taraması’nı çalıştırın (aksi halde 24 saat içerisinde otomatik olarak tespit edilecektir)
 • MEM: Trojan.Win64.EquationDrug.gen’i saptadıktan sonra sistemi yeniden başlatın
 • Müşteriye Özel Tehdit İstihbaratı Raporlaması hizmetlerini kullanın