Sophos XG Firewall Web Admin Console

Merhaba ;

Sophos firewall incelemelerine arayüz  ve menülerin tanıtımı ile devam ediyoruz.Sophos güvenlik duvarının admin paneli cyberoam admin paneline göre daha karışık gözükse de kullanması okadarda zor olmayan bir paneldir.Sadece ekrana ve menülere aşina olmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Virtual Firewall kurulumunu yaptıktan sonra paneli görünce buda ne böyle diye düşünüp gözüm korkmuştu ama arayüzde biraz oynayınca pek korkulacak bir şey olmadığını gördüm.

Fazla uzatmadan size kısaca ekranlardan bahsetmek istiyorum.

Yeni arayüzdeki ekranlar cyberoam web  arayüzüne göre biraz karışık gözüksede ekranlar arası geçişi hemen her menüde yapmak daha kolay bir hale getirilmiş.Açılış ekranında cihazın genel verileri ve uyarılarının yanı sıra trafik spam ws ws gibi alanlar grafiksel olarak sunulmuş.Bana göre yeni arayüzün en kötü yanı ekranı kaplamaması sola dayalı olması.

13

Rapolar ekranının üste taşınması ve sınıflandırılması sonuca daha hızlı ulaşmayı amaçlamış ve birden fazla sekme altında sınıflandırılmış.Anlık tüm raporlar gerek grafiksel gerek rakamsal olarak görmeniz mümkün.Aslında cihazın en sevdiğim yanlarından biriside Reports ekranı desem yeridir.Sizde kullandıkça yeni rapor ekranını daha çok seveceksiniz diye düşünüyorum.

14

Policies menüsü eski admin panelinde Firewall > Rule sekmesinde yer alırken yeni arayüzde bağımsız bir menü olarak yer almış.Erişim kolaylığı açısından tek tıkla yeni kural oluşturma ekranına erişim sağlayabilirsiniz.Ben deneme amaçlı Dns kuralı oluşturdum bana kalırsa eski ekran daha kullanışlıydı.Ayrıca yeni arayüzde Virtual Host ,NAT Policy,Spoof Prevention,DoS gibi sekmeler bulunmuyor.Bende bu ekranı pek kurcalamadım ama ilerleyen zaman içinde bu konuları detaylı şekilde ele alan makaleler hazırlayacağım.

15

16

Diğer ekranlar hemen hemen cyberoam admin panelinde gibi sadece görünüm ve yerleri değiştirilmiş bazı menüler birleştirilmiş.Bu yüzden ekranların detaylarını uygulamalı olarak hazırlayacağım makalelerde elimden geldiğince tanıtmaya çalışacağım.Aşağıdaki resimlerde Sophos Admin paneli görüntülerini inceyebilirsiniz.

17

18

19

20

21

Aşağıdaki resimlerde Dns kuralı oluşturmayı kısaca anlatmaya çalıştım bu kuralı sadece sizlere Rule ekranı içeriğini gösterebilmek adına oluşturdum kural derinlemesine incelendiğinde eksik olduğu görülecektir.Geçerli işlemi farklı bir makalede ele alacağım.Umarım bilgiler işinize yarar.

dns

dns1

dns2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın