Sophos XG Firewall Sanal Platform Kurulumu

Merhaba ;

Uzun zamandır cyberoam web arayüzünde Sophos Firewall OS is available now. Log on to Cyberoam Customer Portal to download the firmware uyarısını hemen hemen tüm cyberoam kullanıcıları görüyordur.Bende uyarıyı gördüğüm günden beri geçiş yapsam mı yapmasam mı diye düşünürken Sophos XG Firewall kurulumunu ilk önce demo sürüm olarak sanal platformda denemek istedim.

VMware Workstation kurulumu,Sophos virtual sürümü derken biraz uğraştım ve bu uğraş sırasında Cyberoam-Sophos Türkiye`den Murat ERGÜN hocamında desteği sayesinde Sophos Firewall Virtual Appliance işlemini başarılı bir şekilde tamamladım.

Kurulum aşamasına geçmeden önce Murat Ergün hocama yardımlarından ötürü teşekkür ederim.

Demo lisans alabilmek için sophos.com sitesine girerek kayıt olun ve lisans talebinde bulunun.Kurulum aşamasında mail adresinize gönderilen lisans anahtarı ile gerekli aktivasyon işlemi yapılacaktır.

Sophos firewall arayüzüne ilk kurulumda erişemeyeceğiniz için ek olarak bir tane daha sanal makina kurmanız gerekebilir.Bunun için ben daha önceden kurmuş olduğum windows server 2008 işletim sistemi buluna makinamı kullanıyorum.

Sophos download bölümünden indirmiş olduğunuz kurulum dosyalarını aşağıdaki şekilde VMware Workstation içerisine import edin.

002

İmport işlemi sonrasında aşağıdaki resimde göreceğiniz şekilde sanal firewall yüklenmeye başlayacaktır.Ben daha önce ön kurulum işlemini yaptığım için ekrandaki yazılar sizde farklı olacaktır fakat ön kurulum ve yeniden başlatma işlemi sonunda sizden servisleri başlatmak için gerekli şifreyi isteyecektir.

003

Passw0rd : admin

Default Language = EN olduğu için ilk açılışta admın şeklinde yazmanız gerekmektedir.

Şifremizi doğru girdikten sonra bu ekranlarda olan işlemimiz bitmiş oluyor.

Kurmuş olduğumuz sanal makina ve sophos aynı ethernet kartı özelliklerinde olması halinde sanal makinamıza 172.16.16.* şeklinde bir ip vererek Lan üzerinden Sophos arayüzüne erişim sağlıyoruz.

Sanal makina ip yapılandırmasında DNS yapılandırmasında mevcuttaki dnsleri vermediğiniz de internete çıkış sağlayamaz ve sanal güvenlik duvarınızı aktive edemezsiniz.

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz yaptığınızı varsayarak işleme devam ediyorum.

Server 2008 kullandığım için bazı işlemlerde internet explorer hata verdi ve cihaz arayüzüne bağlanamadım bu yüzden google chrome ile işlemlerime devam ettim.

Tarayıcımıza https://172.16.16.16:4444 adresini yazarak ilk kurulum için sophos arayüzüne erişim sağlıyoruz.

Kullanıcı adı : admin

Şifre : admin

şeklinde giriş yaptıktan sonra Sophos Kullanım sözleşmesini kabul ederek devam ediyoruz.

004

Aşağıdaki adımları izleyerek sanal cihazın kayıt,senkronize işlemlerini yaparak ilk kurulum adımına geçebilirsiniz.

005

006

007

008

009

010

011

 

Senkronize işlemi sonrasında birinci adımı tamamlamış oluyoruz.Artık konsol ve web arayüzünden erişim sağlayarak gerekli ayarları yapabiliriz.

Sophos XG Firewall giriş ekranı aşağıdaki gibidir.Tarayıcımızdan https://172.16.16.16:4444 şeklinde erişim sağlayabiliriz.

 

1

Umarım makale benim gibi cyberoam – sophos  meraklısı olan arkadaşların işine yarar.Devam eden makale serimizde cyberoam yanı sıra sophos modüllerinede detaylı şekilde yer verilecektir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın