Sophos XG Firewall Kurulum İlk Adımlar

Merhaba ;

Bir önceki makalemde Sophos XG Firewall demo versiyonu için sanal platform oluşturma ve gerekli adımları elimden geldiğince anlatmaya çalışmıştım.Bu makalede ise web arayüz üzerinden kurulum için ilk adımları inceleyeceğiz.

Kurulum aşamasında default ip adresini değiştirmediğim için cihaz arayüzüne https://172.16.16.16:4444 adresi ile erişim sağlıyoruz.

1

admin – admin kullanıcı adı ve şifresi ile güvenlik duvarımızın arayüzüne erişim sağlıyoruz.Açılan ekranların tamamını geçerek kurulumu yapabileceğiniz gibi cihazın yönlendirmeleri ilede ilk kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

2

Login olduktan sonra karşımıza ilk gelen ekran yukarıdaki resimdeki gibidir Skip seçeneği ile tüm adımları geçerek dashboard (gösterge paneli) ile devam edebilir.Yada Start seçeneği ile kurulum adımlarını tamamlayabilirsiniz.Ben start seçeneği ile devam edip kurulumu tamamlıyorum.

3

İlk ekranımız Sophos XG Firewallun network üzeride çalışacağı modu belirlemek olacak.Bridge yada Gateway modunda cihazı çalıştırabilirsiniz ben Gateway modunda çalıştırarak tam kurulum yapacağım.Ama unutmamak gerekir ki cihazımız gateway modunda çalışacak ise modemimiz bridge mode olması gerekiyor.

Kurulum yapmak istediğimiz seçeneği belirleyip sonraki adım olan Zone & Network bölümüne  geçiş yapıyoruz.

Port A ,Port B ve Port C için gerekli işlemleri tek tek yapıyoruz.

Port B : Wan portu olduğu için internet erişim bilgilerimiz bu ekrandaki gerekli alanlara yazılmalıdır.

4

Zone & Network bölümünde Port A yani Lan ayarlarımızı yapıyoruz.Ben default ip ile çalıştığım için bu adımda değişiklik yapmadan geçtim fakat siz  web admin konsoluna erişim sağlamak için cihazınızı network yapınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Cyberoam güvenlik duvarından da bilindiği gibi Port A Lan portudur ve Sophos bu portu değiştirmeden devam etmiştir.

IP Adres,Subnet Mask gibi ayarları düzenledikten sonra bir sonraki adıma geçiş yapıyoruz.

Dns Configuration bölümünde 3 seçenek bulunmaktadır.

  1. Obtain DNS from DHCP : Dnsleri Dhcp üzerinden kullanmak için bu seçenek ile devam edilmektedir.
  2. Obtain DNS from PPPoE : Dnslerin modem yada cihaz üzerine gireceğimiz telekom verileri üzerinden alarak devam etmek için kullanılmaktadır.
  3. Static DNS : Dnsleri manuel olarak atayarak devam edeceğiniz seçenektir.

Yapınızda Domain Controller mevcut ise DHCP serverde olmaktadır tezi ile devam etmek gerekirse sizde benim seçmiş olduğum gibi 1. seçenek ile devam edebilirsiniz.Bu seçenekte DNSler otomatik olarak gelecektir ve değişiklik yapmadan devam edebilirsiniz.

 

5

Gerekli ayarlardan sonra Access (giriş) sekmesinde kullanıcılar ve network için ilk kuralı hazırlamış oluyoruz. User / Network Rule seçeneğini işaretlememiz halinde içeriden dışarıya (Lan to Wan) kuralımız devreye girmiş olacaktır.

6

Kurulum adımlarına Mail Server Configuration adımı ile devam ediyoruz.E-mail hizmetini dışardan almak yerin kendi serverinizi güvenlik duvarınız ile aynı networkte barındırıyorsanız bu sekmede gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir.

7

8

Email bölümündeki gerekli ayarlarıda eksiksiz ve doğru bir şekilde yapılandırdıktan sonra diğer adım Date & Time bölümüne  geçiyoruz.

Bu sekmede tarih saat ve bölge gibi ayarlar yapılmaktadır.isterseniz hiç bir ayarı yapmadan otomatik senkronizasyonda yapabilirsiniz fakat ayarları senkronize ile yaparsanız bulunduğunuz bölgeye göre değil ulusal tarih ve saat ayarları ile cihazı kullanırsınız yada sonradan değiştirebilirsiniz.

9

Tarih ve saat ayarlarınıda yaptıktan sonra Summary (Özet) bölümünde kurulum işleminin ayrıntılarını içeren bir özet bulunmaktadır.Bu ekranda yaptığınız tüm işlemleri görebilir değiştirmek istediğiniz yerleri geri giderek değiştirebilirsiniz.

10

Kurulum işlemini Finish butonu ile sonlandırıp yaptığımız ayarların cihaza uygulanmasını bekliyoruz.Bu işlem 2-3 dakika kadar sürmektedir.Bu sırada başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

11

Gerekli ayarların cihaza işlenmesinden sonra cihazımı kullanıma hazır bir şekilde web arayüzü açılacaktır.

13

 

Ve kurulum tamamlandıktan sonra ilk ekranımız açılmış olacaktır.Sophos XG Firewall tamamen yeni bir arayüzden oluştuğu için neyin nerede olduğunu bulması biraz zor olsada mantık aynı olduğu için pek bir fark etmeyecektir.

Bir sonraki makalede menülerden ve cihazın arayüzünden elimden geldiğince bahsetmeye çalışacağım.Umarım faydalı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın