Mozilla modern Web teknolojisinden faydalanarak Firefox’un arayüzünü tekrar inşa edecek

Pop genel ağ tarayıcılarından Firefox ’un geçmişi 2002 ’ye kadar uzanıyor. Geliştirici Mozilla ise o günden bu yana ilk kez internet tarayıcısının anne parçalarında değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Mozilla ’nın e-nöbet grubuna tıpkısı mütalaa gönderen mühendislik direktörü Dave Camp, Firefox ’un Web teknolojileri üstüne müesses olduğunu ve elan iyisini yapabilecek noktada olduklarını dile getirdi.

Mozilla Firefox ’un arayüzü, vaktiyle HTML ’in boşluklarını imla üzere geliştirilen Mozilla XML Kullanıcı Arayüzü dilinin (XUL) konusunda kurulmuştu. XUL ’mağara bire bir Web teknolojisi olmadığı üzere gerekseme duyduğu ilgiyi göremediğini söyleyen Camp; bu durumun hem başarım problemlerine misil açtığını hem da Firefox ’un rendering motoru Gecko ’nun operasyonunu etkilediğini belirtti.

Mozilla Firefox ’un XUL ve XBL ’den uzaklaşmayı planladığını tamlayan David Camp, bu konudaki ortaklık içi görüşmelerin elan başladığının altını çizdi. Mozilla üzere az çok balaban tıpkı medlul ifade eden ve tarayıcının eklentilerini bile etkileyen değişimin ahit alacağı alelhusus vurgulanıyor.

KAYNAK

MOZILLA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın