Cyberoam Yeni Zone Oluşturma

Bilindiği gibi cyberoam firewall üzerinde birden fazla port bulunmaktadır.Bu portları kullanarak farklı zoneler oluşturulabilir ve bunlara farklı kurallar tanımlanabilir.Büyük alt yapılarda birimleri ayırmak için bu sistem kullanılmaktadır, yada bazı grupları bu yöntem ile yapınızdan ayırabilirsiniz.

Örneğin : Ben yapımda yazıcı,access point ve misafirleri kendi networkümden ayırmak için bu yöntemi kullanmaktayım.Önceleri tek gateway kullanırken ip bitti misafir gel bilmem ne oldu gibi sıkıntılar çıkıyordu.Zoneleri oluşturup kullanmaya başladığımda sorunlarımın %80 i çözülmüş oldu.

Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim.

Not : Resimleri orjinal boyutlarında görüntülemek için üzerine tıklayınız.

Cihaz web admin konsoluna bağlanarak Network > Interface > Zone adımları ile devam ediyoruz.Açılan ekranda Add butonunu kullanarak yeni zone oluşturmaya başlıyoruz.

Zone oluşturma 1

 

Zone oluşturma 2

 

Ben zone oluşturma işlemini daha önce yaptığım için ikinci resimde göreceğiniz members bölümünde Port D yer almaktadır.Sizde adımları tamamladıktan sonra hangi porta bağladıysanız o portu zone bölümünde oluşturduğunuz zone de görebilirsiniz.

Zone oluşturma işlemi bittikten sonra yeni zone boş olan portlardan birine bağlayalım.Network > Interface > Interface bölümünde bağlı ve boş portlarınızı görebilirsiniz.Interface bölümünde hangi porta yeni bir ip geçidi atayacaksak o portun üzerine tıklayarak port özelliklerine erişiyoruz.

Zone oluşturma 3

 

Zone oluşturma 4

 

İşlemler tamamlandıktan sonra ekran çıktıları yukarıdaki gibi olacaktır.Bu adımlar tamamlandıktan sonra oluşturmuş olduğumuz zone şuan hiç bir şekilde işlem yapmamaktadır.

Zonemizin çalışması için ilk önce oluşturduğumuz porttan bir ethernet kablosu çıkarak kullanmakta olduğumuz switche giriş yapmalıyız.Bu adımıda tamaladıktan sonra sıra geldi gerekli kuralları oluşturma işlemine.

Firewall > Rule adımlarını izleyerek portların kendi aralarında konuşması için gerekli kuralı yazıyoruz.Ben Zone name kısmına YedekZone Yazdığım için oluşturağım kurallar LantoYedekZone gibi gibi olacak.Olayın mantığını gösterebilmek için bir adet kural oluşturacağım sizde aynı mantıkla dilediğiniz kuralları oluşturabilirsiniz.

Zone oluşturma 5

 

Yukarıdaki kuralda sadece Lan portumdan yedekzone portuma  gelişi sağladım.Bu tür kurallarda içten dışa dıştan içe şeklinde gerekli kurallar yazılmalıdır.Örneğin yukarıdaki kuralın tersinide yazmazsam sadece Lan portum yedekzone erişecek fakat Yedekzone Lan portuma erişemeyecek.Bu tür hataları engellemek için kurallar doğru yazılmalıdır.

Oluşturmuş olduğumuz Zone üzerinden internet erişimi için otomatik olarak ik ikural oluşmaktadır.Bu kurallar  Zoneismi – Wan şeklindedir.Aşağıdaki resimdede göreceğiniz gibi YedekZone – Wan kuralı otomatik olarak oluşturuldu.

Zone oluşturma 6

 

Zone için gerekli kuralları yazdıktan sonra isterseniz bu zone için dhcp kuralı oluşturabilirsiniz yada belirli bölgelerde kullanabilirsiniz.Firewall üzerinde oluşturmuş olduğunuz tüm izin ve yasaklama kuralları yada gruplar bu zone içinde geçerli olacaktır.

Yukarıdaki işlemleri sırası ile tamamladığınızda hiç bir sorun ile karşılaşmayacak ve zone başarılı bir şekilde çalışacaktır.Konu ile alakalı olarak takıldığınız noktalarda elimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım umarım faydalı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın