Cyberoam Whatsapp Engelleme / İzin Verme

Merhaba ;

Cyberoam güvenlik duvarı üzerinde yapılması istenilen işlemler listesinde genellikle sosyal medya ve mobil uygulama izin verme / engelleme işlemleri yöneticiler tarafından özellikle sorulmaktadır.Bugün cyberoam firewall kullanan bir arkadaş tarafından cihaz üzerinde whatsapp izinleri nasıl düzenlenir sorusuna elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım.Hazır elimde de yapacak bir iş yokken gerekli makaleyi resimli olarak hazırlamak istedim.Umarım işinizi görür.

Güvenlik duvarımızın arayüzüne eriştikten sonra ;

Application Filter > Policy bölümüne geçiyoruz.

whatsapp engelleme

Uygulama filtresi kurallar ekranında ister yeni bir kurala isterseniz var olan kural içerisine girerek aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.Ben işlemime yeni kural ekleyerek devam ediyorum siz bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz tabi bu kuralı tüm kullanıcılara uygulamayıp sadece bir gruba yapacaksanız sizde yeni kural oluşturmalısınız.

whatsapp engelleme1

whatsapp engelleme2

Oluşturduğumuz WhatsApp-Policy isimli kuralımızı tıklayarak gerekli yetkileri düzenliyoruz.

whatsapp engelleme3

whatsapp engelleme4

whatsapp engelleme5

Yukarıdaki resimde seçmiş olduğum gibi gerekli alanları seçerek engelleme yada yasaklama işlemlerini yapabilirsiniz.Ben whatsapp uygulamasına izin verdiğim için kuralda Allow seçerek kaydettim yasaklamak isterseniz Deny seçmeniz yeterlidir.

whatsapp engelleme6

Kural oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra hangi grup yada kullanıcılara bu kuralı uygulamak istiyorsanız kullanıcı profiline erişim sağlayarak Application Filter seçeneğinde oluşturmuş olduğunuz kural adını seçip kaydettikten sonra kullanıcı whatsapp işlemleri sırasında bu filtre özelliğindeki yetkilerine göre işlem yapabilecektir.

Ben her ne kadar kullanıcı sayısı fazla olan işletmelerde mobil uygulamaların cihaz üzerine tanımlı olan internet hattından  kullanılmasına karşı olsam da bu işlemi personeline uygulamak isteyen yöneticiler yada işletmeler muhakkak olacaktır.

İlk fırsatta Sophos firewall üzerinden aynı işlemin nasıl yapıldığı ile ilgili makaleyi de hazırlayıp blog üzerinde yayınlayacağım.

Elimden geldiğince vermeye çalıştığım bilgiler umarım işinize yarar.

4 yorum

Bir yanıt bırakın