Cyberoam ve Active Directory Entegrasyonu (CTAS)

irfanCyberoam6 Yorum31 Mayıs 2015

Cyberoam Transparent Authentication Suite (CTAS) :  Şeffaf kimlik doğrulama sistemi sayesinde active directory ile eş zamanlı entegre ile kullanıcılarınızı güvenlik duvarı üzerinde yetkilendirme imkanı sağlar.Farklı cihazlarda ve birden fazla oturum imkanı sunan bu servis ile kullanıcınız hangi cihaz üzerinde oturum açarsa açsın güvenlik duvarı üzerinden vermiş olduğunuz yetkiye göre internet erişimi sağlar ve özellik sayesinde güvenlik seviyeniz her durumda üst seviye olmaya devam eder.

Domain controller serverimizdeki kurulum adımlarına başlamadan önce cyberoam web admin arayüzünü kullanarak gerekli adımları yapalım.

Not : Resimleri orjinal boyutunda görmek için üzerine tıklayın.

Cyberoam web admin konsoluna bağlandıktan sonra IDENTITY > Authentication adımlarını takip ederek gerekli kurulum ekranına erişim sağlıyoruz ve açılan ekranda Add butonu ile entegrasyon işlemine başlıyoruz.Ben daha önce kurulum yaptığım için bazı bölümleri gizledim.Bu gizli bölümlerde tanımladığım isim ve ip bilgileri bulunmaktadır.Siz gerekli adımları izleyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

cyberoam ctas 1

 

Add butonunu tıkladığımızda açılan penceredeki bölümlere domain controller bilgilerimizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazıyoruz.Aşağıda bulunan resimdeki adımları takip ederek sizde gerekli alanları doldurabilirsiniz.Gerekli bölümleri doldurduktan sonra Search Quaries kısmında bulunan Add butonu yardımı ile  dc=dcadı,dc=local şeklinde yazarak kaydediyoruz.

cyberoam ctas 2

cyberoam ctas 3

Yukarıdaki resimde yer alan bilgileri doldurduktan sonra ayarlarımızı kaydediyoruz.Bu bölümde dikkat etmemiz gereken nokta active directory server ip,kullanıcı adı, ve şifredir bu bilgileri kesinlikle doğru yazmamız gerekmektedir.İşlemimizi tamamlayıp Test Connection butonu ile bağlantı testimizi yapıyoruz eğer bağlantıda bir hata ile karşılaşılmadı ise kaydedip diğer ayarlarımıza geçiyoruz.Bağlantı kısmında hata oluşur ise ip kullanıcı adı şifre ve Netbios ayarlarımızı kontrol edip yeniden test etmemiz gerekmektedir.

Kurulumun ikinci adımına aynı ekranda bulunan bulunan Firewall Sekmesine geçerek devam ediyoruz.IDENTITY > Firewall Sekmesinde kullanıcıların hangi serverden geleceği ve cyberoam üzerinde hangi gruba ait yetkiler ile internete çıkacağını seçiyoruz.

Güvenlik duvarı üzerinde oluşturduğunuz tüm grupları Default Group bölümünde görebilir ve cihaza ilk bağlantıda bu gruba dahil olmasını sağlayabilirsiniz.Bu ayar sadece ilk kurulumda yapılır ve Active Directory userların tamamı cyberoam üzerinde ilk online olduğunda bu yetkileri alır dilerseniz daha sonra istediğiniz kullanıcıya istediğiniz grubu tanımlayabilirsiniz.

cyberoam ctas 4

cyberoam ctas 5

 

Firewall kısmındaki ayarlarımızı tamamladıktan sonra VPN bölümüne geçerek gerekli ayarlarımızı yapıyoruz.Bu ekranda da vpn yapacak kullanıcıların doğrulama yöntemi seçilecektir.Bu ayarın yapılması durumunda domain controller üzerinde bulunan tüm kullanıcılara vpn yetkisi verilmiş olacaktır.Eğer yapınızdaki tüm kullanıcıların vpn yapmaya ihtiyacı yoksa ayarları yapmayabilirsiniz.Gerekli ayarları es geçip daha sonra sadece VPN yapması gereken kullanıcıları tanımlayabilirsiniz.

cyberoam ctas 6

 

Entegrasyon için cyberoam üzerindeki son adıma geçtik.Admin bölümündeki ayarları yapmanız gerekmemektedir.Bu ayarları yapmanız durumunda Administrator yetkisi olan kullanıcılarınızada doğrulama yaptırmanız gerekmektedir.Bu ayarları bende kullanmamaktayım.

cyberoam ctas 7

 

Son adımıda kontrol ettiktan sonra firewall üzerindeki adımlarımızı tamamlıyoruz.Artık Domain Controller serverimize geçerek CTAS kurulumunu yapabilir ve active directory entegremizi tamamlayabiliriz.

Cyberoam Transparent Authentication Suite (CTAS) Temel Bilgiler ve Çalışma Mantığı

Ctas iki farklı servisin güvenlik duvarı ve active directory serverin haberleşmesi ile birlikte kullanıcıları kontrol eder.Kullanıcı bir cihazda oturum açtığında gerekli bilgiyi server audit eventlerinden alarak güvenlik duvarına bildirir ve kullanıcının internete çıkması için bağlı bulunduğu gruptaki yetkileri kullanmasına izin verir.

CTA Agent  : Etki alanı (domain) denetleyicisine gönderilen kimlik doğrulama (log on,log off) işlemlerini izler ve bu işlemleri CTA Collector servisine bildirir.

CTA Collector : Agent üzerinden bildirilen kimlik doğrulama işlemlerini toplar ve güvenlik duvarına bildirerek gerekli yetkilerin kullanıcıya atanmasını sağlar.

Cyberoamın Layer 8 yani kimlik tabanlı güvenlik katmanı için ctas önemli bir etkendir.

Çalışma Mantığı 

1.Kullanıcı network üzerinde bulunan etki alanında herhangi bir cihazdan oturum  açtığında  kimlik doğrulama işlemi başlatılmış olur.

2.Bu oturum açma yada oturum kapatma işlemi CTA Agent tarafından eş zamanlı olarak yakalanır ve 5566 portu kullanılarak CTA Collectore bildirilir.

3.CTA Agent tarafından CTA Collector servisine bildirilen kullanıcı yerel veri tabanına kaydedilerek 6060 portu üzerinden eş zamanlı olarak Cyberoam güvenlik duvarına bildirir.

4.Cyberoam bildirilen kullacının grup üyeliğini Domain controller serveri üzerinden sorgular ve güvenlik duvarı üzerindeki group yetkisini tanımlayarak veritabanına kaydeder.

Yukarıda belirtilen 4 adım sonrasında kullacı tarafından gönderilen  HTTP / HTTPS istekleri bağlı bulunduğu gruba göre değerlendirilir gerekli erişim izni verilir yada reddedilir.İstek yapan kullanıcı Active Directory üzerinde kayıtlı değilse ve gerekli ayarlar yapılmış ise misafir olarak tanımlanarak kimlik doğrulama işlemi için Captive Portala yönlendirilir.

Karmaşık bir yapıda görülen bu işlemler kullanıcı log on olması ile birlikte eş zamanlı olarak başlar ve sonlandırılır.İlk Logon işleminde kullanıcı ve active directory ilişkisi kontrol edilir ve gerekli kontrol sonrasında kullanıcı cyberoam users bölümüne kaydedilir daha sonrasında kullanıcının sadece log on ve log off durumları takip edilir.

Cyberoam Transparent Authentication Suite (CTAS) Kurulumu

Ctas Download linkinden gerekli uygulama indirilerek Active Directory Domain Controller serverine kurulumu yönetici tarafından yapılacaktır.Linkten Gerekli programı indirdikten sonra kurulum adımları aşağıdaki ekran görüntülerindeki şekilde yapılır.

cyberoam ctas 8

 

Next butonu tıklanarak ikinci adıma geçilir ve bu adımda uygulamanın kurulacağı klasör ve sürücü seçimi yapılarak kurulma devam edilir.

cyberoam ctas 9

 

cyberoam ctas 10

 

cyberoam ctas 11

 

cyberoam ctas 12

 

Buraya kadar yapılan işlemler bir çok program kurulumda olduğu gibi standart kurulum işlemleridir.Sonraki adımlar yapılacak işleme göre seçilerek devam edilir.Makalede sıfırdan kurulum anlatıldığı için gerekli adımları resimlerdeki gibi tamamlamak gerekmektedir.

SSO Suite seçilerek tüm servislerin kurulmasını sağlıyoruz.

cyberoam ctas 13

 

Aşağıdaki resimde CTAS servislerini başlatmak için gerekli kullanıcı ve şifre tanımlaması yapılması istenmektedir.Bu alanda yapacağınız tanımlamada yerel yada domain yöneticisi olan bir kullanıcı seçmemiz gerekmektedir.

cyberoam ctas 14

 

cyberoam ctas 15

 

Geldik kurulumun sonuna Finish butonu ile kurulumu sonlandırıyoruz.Kurulum sonrasında Başlat menüsüne CTAS isminde oluşan klasör içerisinde gerekli uygulamaları görebiliriz.

cyberoam ctas 16

 

cyberoam ctas 17

 

cyberoam ctas 18

 

cyberoam ctas 19

 

Cyberoam Transparent Authentication Suite uygulamasını tıklayarak gerekli tanımlamalarımızı yaptıktan kısa bir süre sonra Domain Controller ve Cyberoam güvenlik duvarının haberleşme servisleri çalışmaya başlayacak.Eş zamanlı işlemleri ve kullanıcıların güvenlik duvarı veri tabanına kaydedilmesini Firewall web admin arayüzüne bağlanarak IDENTITY > Users sekmesine girerek kontrol edebilirsiniz.

Cyberoam ve Active Directory entegre işlemi burada bitmiştir bu işlemlerden sonra extra bir ayar yapmaya gerek yoktur. CTA servisler gerekli işlemleri yaparak haberleşmeyi sağlayacaktır.

Umarım faydalı bir makale olur ve işinizi görür.Makale serimizin devamında görüşmek üzere.

Etiketler: , , , ,

Cyberoam ve Active Directory Entegrasyonu (CTAS) Hakkında Yapılan Yorumlar

 1. Ozan Tezel dedi ki:

  Bu kurulumlar dan sonra Active Directory de bulunan kullanıcıların bilgisayarlarında ek bir işlem yada kurulum yapmam gerekiyor mu ?

 2. yusuf dedi ki:

  merhaba, yeni yeni sistem kuruyoruz birazda acemiyim, cyberoam firewall cihazımız ve bir adet serverimiz var, server active directory kurup kullanıcıları kontrol altına almayı düşünüyordum, serverda da değilde cyberoam da yapmam daha mantıklı sanırım, sizin fikriniz nedir

  • irfan dedi ki:

   Merhaba ;

   Cyberoam ve AD entegrasyonu yapmanız bence daha iyi en azından aynı kullanıcıyı 2 kere açmak zorunda kalmaz domain yapısındaki kullanıcıları cyberoama çekersiniz.

 3. Deniz dedi ki:

  Merhaba;
  Yeni kurduğumuz sistemde AD ile entegrasyonu sağladım. Kullanıcılara da Simultaneous Logins kısmında 2 değerini vererek sadece iki ayrı cihazda oturum açmalarını sağladım. Bir mobil ve bir bilgisayar. Okulda kullandığımız için öğretmenler farklı sınıflarda oturum açmaları gerekiyor. Ancak bilgisayarda oturum açtıklarında, işleri bitip oturumu kapatmalarına rağmen, live users kısmında kullanıcıyı görüntülüyorum. Kullanıcı oturumu kapatmasına rağmen bir başka sınıfta oturum açmak istediğinde sınıra ulaştığı için internet erişimi sağlayamıyor. Active directoryde oturum kapattığında cyberoam tarafında da ilgili oturumun direk kapatılması için ne yapmalıyım..?

  • irfan dedi ki:

   Merhaba ;

   Active directory üzerindeki kullanıcıların logon ve logoff bilgilerini firewallun çekebilmesi için control panali/administary tools/ local security policy/ audit policy den aşağıda belirtilen logon eventslarını success etmeniz gerekiyor.

   Audit account logon events : Success,Failure
   Audit logon events : Success,Failure

   Ayrıca AD nin kurulu olduğu serverde windows firewall kapalı olması gerekiyor.

Cyberoam ve Active Directory Entegrasyonu (CTAS) Hakkında Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam
Cyberoam Captive Portal Kaldırma

Cyberoam Captive Portal Kaldırma

Merhaba ; Googlede Cyberoam ile ilgili kelimeleri ararken en çok

irfan8 Yorum17 Aralık 2015
Cyberoam SSL VPN Kurulumu

Cyberoam SSL VPN Kurulumu

Merhaba ; Cyberoam güvenlik duvarının en çok tercih edilme nedenlerinden

irfan7 Yorum7 Mayıs 2015
Cyberoam ve Active Directory Entegrasyonu (CTAS)

Cyberoam ve Active Directory Entegrasyonu (CTAS)

Cyberoam Transparent Authentication Suite (CTAS) :  Şeffaf kimlik doğrulama sistemi

irfan6 Yorum31 Mayıs 2015
Cyberoam DHCP Kuralı Oluşturma

Cyberoam DHCP Kuralı Oluşturma

Merhaba ; Bu makalemizde güvenlik duvarı üzerinde dhcp oluşturmayı elimden

irfan5 Yorum23 Nisan 2015
Cyberoam Log Viewer Nedir?

Cyberoam Log Viewer Nedir?

Cyberoam Firewall bir çok işlemi yönetim panelinden extra bir cihaz

irfan4 Yorum3 Ekim 2015
WannaCry Nedir , Nasıl Engellenir?

WannaCry Nedir , Nasıl Engellenir?

Cryptolocker ve benzeri fidye yazılımı özelliklerini içinde barındıran WannaCry şifreleyici

irfan0 Yorum14 Mayıs 2017
Cyberoam ile DDOS Saldırılarını Engelleme (Prevent DoS and DDoS Attacks)

Cyberoam ile DDOS Saldırılarını Engelleme (Prevent DoS and DDoS Attacks)

Cyberoam güvenlik duvarının en önemli modüllerinden birisi olan IPS modülü

irfan0 Yorum7 Nisan 2017
Kurumsal Bilgi Güvenliği – Hukuki Dayanağı

Kurumsal Bilgi Güvenliği – Hukuki Dayanağı

Kurumsal Bilgi Güvenliği kişi ve kurumları ilgilendirdiği kadar yasal zorunlulukları

irfan0 Yorum7 Nisan 2017
Kurumsal Bilgi Güvenliği Nedir

Kurumsal Bilgi Güvenliği Nedir

Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan Bilgi güvenliği , kişisel verileri

irfan0 Yorum27 Mart 2017
Sophos Intercept X (Anti Fidye Yazılımı)

Sophos Intercept X (Anti Fidye Yazılımı)

Sophos tarafından yeni nesil uç nokta güvenlik çözümü olarak geliştirilen Intercept

irfan0 Yorum17 Ekim 2016
Sera Sistemleri
Merhaba, Faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş. İşime yaradı. Teşekkürler. İyi çalışmalar
Ayna
Makaleniz için teşekkür ederim, çok faydalı bilgiler teşkler.
irfan
Merhaba , Hattınızda Load Balance varsa bu söylemiş olduğunuz sitelere girişlerde sorun yaratabilir.Eğer hatta load balance yoksa sorun değiştirilen yada…
cemal
Merhaba, Kurumumuzda server alt yapısında cyberoam firewall bulunmaktadır. Fakat bundan 2 3ay öncesine kadar biruni.tuik.gov.tr ve 2 gün öncesine kadar…
irfan
Merhaba ; Active directory üzerindeki kullanıcıların logon ve logoff bilgilerini firewallun çekebilmesi için control panali/administary tools/ local security policy/ audit…

Sponsonr Reklamlar