Cyberoam Captive Portal

Captive PortalCyberoam kimlik doğrulama yöntemlerinden birisi olan Cyberoam  Captive Portal sayesinde kullanıcıların internet erişimleri sağlayabilirsiniz.Cyberoam en büyük özelliklerinden birisi hangi cihaz üzerinden internete çıkarsanız çıkın kullanıcı yetkiniz ne ise o yetki ile tüm cihazlardan internet erişimi sağlayabilirsiniz.

Kimlik doğrulama işleminden başarı ile geçemeyen kullanıcılar için tarayıcı ekranında otomatik yönlendirme olarak Captive Portal sayfası gelir bu sayfa sıradan bir html sayfası olup kullancı doğrulama işleminde kullanılır ve kullanıcı girişi başarılı ise giriş işlemi connector sayesinde Cyberoama iletilir ve doğrulama yapılır.Connector ve Adaptor terimleri CTAS tarafından kullanıldığı için bu konuyu CTAS ile birlikte sizlere anlatmaya çalışacağım.

Cihaz arayüzüne bağlandıktan sonra System > Configuration> Captive Portal adımlarını izleyerek gerekli menuye erişebilirsiniz.Bu ekranda gelen varsayılan ayarlı kullanabilirsiniz yada gerekli bölümleri türkçeleştirip şirketinizin logosunu ekleyebilirsiniz.

Logo : Custom seçeneği ile 125*70 boyutlarında yeni logo yükleyebilirsiniz.

Logo Url : Bu seçenekte logoyu herhangi bir adresten kullanabilirsiniz.

Page Title : Giriş ekranı sayfasının üst açıklama bölümüdür. Ben Kullanıcı Giriş Ekranı şeklinde bir yazı kullanıyorum.

Login Page Header : Sayfanın en üst kısmında gösterilecek yazıyı bu alana yazabilirsiniz. Bu alanı ben boş geçiyorum.

Login Page Footer : Sayfanın en alt kısmında gösterilecek yazıyı bu alana yazabilirsiniz. Bu alanı ben boş geçiyorum.

Username Caption : Kullanıcı adı açıklama bölümüdür.Bu alanı türkçeleştirebilirsiniz. Kullanıcı Adı şeklinde kullanıyorum.

Password Caption : Şifre açıklama bölümüdür.Bu alanı türkçeleştirebilirsiniz. Şifre şeklinde kullanıyorum.

Login Button Caption : Buton üzerinde gösterilecek yazıdır.Giriş Yap şeklinde kullanıyorum.

Logout Button Caption : Buton üzerinde gösterilecek yazıdır.Çıkış Yap şeklinde kullanıyorum.

My Account Link Caption : Kullanıcı profiline yönlendirilecek link için gözükecek olan açıklama yazısıdır.

Color Scheme :  bölümünden Captive Portalın tüm tasarım işlemlerini yapabilirsiniz.Yapılan değişiklikleri önizlemek için sayfanın altında bulunan  Preview >> butonunu kullanabilirsiniz.

Cyberoam Captive Portal

Captive Portal erişim adresi ipadresi:8090 dır.Kimlik doğrumala işleminden geçemeyen kullanıcılara aşağıdaki gibi bir ekran gelecek ve kullanıcı adı şifre isteyecektir.

Captive Portal Login

 

Gelen ekranda kullanıcı kimlik doğrulama işlemini yapacaktır.Aşağıdaki resimlerde başarılı ve başarısız giriş şeklinde iki farklı ekran vardır.

Giriş işlemi başarılı olduğunda aşağıdaki şekilde bir ekran gelecek ve Kullanıcı Adı kısmının hemen üzerinde You have successfully logged in şeklinde bir yazı çıkacaktır.Başarılı giriş işlemi sonrasında giriş yapılan kullanıcıya ait yetkiler dahilinde internet erişimi sağlayabilirsiniz.Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus Captive Portal ekranı kapatılınca internet yetkinizde geri alınmış olmasıdır bu yüzden Captive Portal kapatılmadan yeni sekmeler kullanarak internete çıkmanız gereklidir.

Captive Portal Login Success

 

Giriş işlemi başarısız olan kullanıcı ekranı aşağıdaki gibi sonuçlanmaktadır. The system could not log you on. Make sure your password is correct şeklinde gelen mesajda kullanıcı adı yada şifrenin başarısız olduğunu belirtmektedir.

Captive Portal Login Failed

Umarım faydalı olur.Bol güvenlik dolu günler dilerim 🙂

 

 

2 yorum

  1. Merhaba ;

    Captive portalın bazı eksik yanları bulunmaktadır.Fakat mobil uyum konusunda bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadım.Misafir kullanıcılara gelince Captive portal var olan bir kullanıcı üzerinden yetki vermek için tasarlamış bir arayüzdür.

    Misafirlerin sisteme kayıt olarak internet erişimlerini sağlamalarını istiyorsanız bunun için Useroam kullanmanız gerekmektedir.

    İyi çalışmalar.

Bir yanıt bırakın