Android Cihaz Kullanıcıları Dikkat !

ANDROIDGelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni uygulamar ile hayatımıza giren android işletim sistemli cep telefonları neredeyse günlük hayatın vazgeçilmezi haline geldi.Google Inc. Tarafından ücretsiz olarak yayınlanan ve açık kaynak kodlu olan android işletim sistemi cihaz üretici firmalarında katkısıyla gelişmeye devam ederken iyi yönde olan bu gelişmeyi kötü amaçlarına hizmet ettirmek için çaba sarf edenlerde yok değil.

Yapılan incelemelerde Android 4.4 versiyon ve üstünü kullanan cihazlarda Yükleyici Hijacking Zafiyeti tespit edilmiştir.Bu güvenlik açığından faydalanılarak saldırganların cihazda kurulu olan yazılım ve uygulamaların değiştirilmesi ve yeni yüklenen yazılımlarında virus içerikli olmasına imkan sağlamaktadır.Bahse konu açıklık ile siber saldırganlar, hedef kullanıcının bilgisi ve izni olmadan, kullanıcı verilerine erişim sağlayabilmekte ve çalabilmektedir.

Bu sorunun asıl çözümü Google tarafından sağlanması gerekmekte olup geçici çözüm olarak kullanıcıların cihazlarını her daim güncel tutmaları ve 3.parti uygulamaları indirip cihazlarına kurarken daha dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki kaynaklardan zaafiyet hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

1.https://www.us-cert.gov/ncas/current-activity/2015/03/24/Installer-Hijacking-Vulnerability-Android-Devices

2.http://researchcenter.paloaltonetworks.com/2015/03/android-installer-hijacking-vulnerability-could-expose-android-users-to-malware/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın